Spenser - 2010-07-26 17:06:56

http://alfabetmafii.onet.pl/_i/1/rympalek_miniq.jpg Marek Janusz Cz. (rocznik 1963) – urodzony w Warszawie przywódca jednej z najsłynniejszych grup przestępczych stolicy połowy lat 90.
Po ukończeniu szkoły podstawowej był zatrudniony między innymi jako uczeń w zakładzie jubilerskim. Według ustaleń śledztwa grupa RYMPAŁKA „wypłynęła” w sierpniu 1994 po aresztowaniu PERSHINGA. Wówczas – według policji – gang pruszkowski podzielił się na kilka grup, a RYMPAŁEK został szefem „żołnierzy” PERSHINGA, którzy przeszli do jego gangu.

W grupie RYMPAŁKA panowała ściśle określona hierarchia i dyscyplina. To on planował każdą akcję grupy, dzielił pracę i pieniądze (w domowym komputerze prowadził nawet „rejestr księgowy”) i decydował o inwestowaniu zdobytych środków w nielegalne interesy. Z haraczy pobieranych z agencji towarzyskich wypłacano „pensje” dla ściągających te pieniądze, wynagradzano „pracowników ochrony” (wynagrodzenie wypłacano w dolarach) oraz korumpowano funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji. RYMPAŁEK realizował także „pomoc penitencjarną” dla osób przebywających w zakładach karnych oraz przekazywał pieniądze ich rodzinom.

Pierwszym przestępstwem grupy, które znalazło się w akcie oskarżenia, było pobicie w 1994 roku młodego mężczyzny w nieistniejącym już klubie bilardowym HOOKIE-POOKIE w Warszawie. 25 lutego 1995 roku w Ostrzyzkowiźnie (niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego) członkowie gangu RYMPAŁKA sterroryzowali 2 policjantów i porwali radiowóz. Niespełna tydzień później ludzie RYMPAŁKA dokonali w Sękocinie napadu na autokar z wycieczką jadącą do Stambułu. Postrzelono wówczas kierowcę, a pasażerom zabrano pieniądze i kosztowności. 17 lipca 1995 roku klientowi jednego z banków przy ul. Puławskiej w Warszawie skradziono kilkadziesiąt tysięcy złotych. Karabin, którego użyto podczas napadu, ukryto w wózku dziecięcym porzuconym przez bandytów przed wejściem do banku. Na przełomie września i października 1995 roku w Warszawie na polecenie RYMPAŁKA porwano Grzegorza W. Bito go, przypalano miotaczem ognia i nagrano cale zdarzenie na kasetę VHS. O podobnym zdarzeniu opowiedział podczas śledztwa jeden z ludzi RYMPAŁKA - Remigiusz P. Członkowie grupy byli do dyspozycji „szefa” 24 godziny na dobę. W przypadku niesubordynacji RYMPAŁEK nakładał na swoich ludzi „kary pieniężne”. Remigiusz P. za uszkodzenie samochodu RYMPAŁKA został przez niego uderzony krzesłem barowym i musiał zapłacić 250 mln (starych) złotych.

28 listopada 1995 na warszawskim Ursynowie dokonano napadu na konwój ZOZ przy ulicy Zamiany 13: skradziono wówczas 1.201.988 złotych. Skok był perfekcyjnie przygotowany i wykonany. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono jednak sporo śladów pozostawionych przez bandytów. Media donosiły o „napadzie stulecia”.

Od marca do listopada 1996 roku aresztowano większość członków gangu. Samego RYMPAŁKA zatrzymano 11 kwietnia o godzinie 10 rano.

15 września 1998 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie (po 9 miesiącach procesu i blisko 40 rozprawach) wymierzył RYMPAŁKOWI karę 10 lat pozbawienia wolności za dowodzenie zorganizowaną grupą przestępczą i pobicie cztery lata wcześniej studenta w warszawskim klubie bilardowym. Sędziowie wydali wyrok na podstawie złożonych podczas śledztwa zeznań „skruszonych gangsterów”, mimo że wszyscy na sali sądowej je później odwołali. Podczas tego samego procesu RYMPAŁEK został uniewinniony od zarzutów kierowania największymi napadami przypisywanymi gangowi, m.in. na autokar polskich turystów jadących do Turcji i na konwój z pieniędzmi dla warszawskiego ZOZ. Pozostałych kilkunastu gangsterów sąd skazał na kary od 15 do 1,5 roku więzienia. Dwóch podejrzanych uniewinniono.

16 października 2000 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok 10 lat więzienia dla RYMPAŁKA. Gangsterowi udowodniono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd Apelacyjny zdecydował też, że RYMPAŁEK będzie ponownie sądzony za czyny, od których popełnienia uniewinnił go sąd pierwszej instancji.

www.thoriaots.pun.pl www.husarteam.pun.pl www.ninja-revolution.pun.pl www.swatliga.pun.pl www.ksm.pun.pl