Spenser - 2010-07-26 13:22:42

1990

29 maja obok szosy katowickiej w Siestrzeniu niedaleko Warszawy znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn: LULKA i SŁONIA. Według wstępnych ustaleń policji zabójstwo mogło mieć charakter gangsterskich porachunków.

Motel GEORGE w Ruścu koło Nadarzyna. 6 lipca, godziny popołudniowe. W motelu dochodzi do spotkania grupy mężczyzn z człowiekiem, któremu wcześniej ukradziono samochód. W GEORGE’U poszkodowany miał przekazać okup w wysokości 15 tysięcy marek. Jednak wcześniej powiadomił policję. Kiedy jeden z mężczyzn, którzy przyszli po okup, zaatakował funkcjonariusza w cywilu, padły strzały. W wyniku postrzału zginął Andrzej C. ps. SZARAK. Biorący udział w strzelaninie w motelu GEORGE zostali uniewinnieni ze względu na (jak uzasadnił to sąd) niewystarczający zebrany w śledztwie materiał dowodowy. Wśród uczestników strzelaniny byli m.in.: Janusz P. ps. PARASOL (który został ranny) Ryszard P., Wojciech B. ps. BUDZIK, Czesław B. ps. DZIKI oraz Kazimierz K.

Wrzesień. Gdynia. Nieznany sprawca oddaje serię z pistoletu maszynowego typu "Rak" wprost w okna mieszkania Wiesława K. ps. SCHWARZENEGGER. Poszkodowanego trafiają dwie kule, uszkadzając mu kręgosłup. Dziś już wiadomo, kto strzelał do SCHWARZENEGGERA. Był to Sławomir K. ps. STRZELEC - były funkcjonariusz ZOMO. Po trzech latach procesu, w lipcu 1999 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał go na 13 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, że w zamachu na SCHWARZENEGGERA pomagało mu trzech innych mężczyzn: Krzysztof Ś., Hubert D. oraz Dariusz Z. Po nieudanym zamachu na SCHWARZENEGGERA Sławomir K. uciekł z Polski i został zatrzymany podczas przemytu z Danii do Szwecji kilograma amfetaminy. W lipcu 1994 roku STRZELEC został skazany na cztery lata więzienia i dożywotnie wydalenie ze Szwecji. Później trafił do polskiego aresztu.

1991

W wypadku samochodowym ginie Ireneusz P. pseudonim BARABASZ – jeden z założycieli i pierwszych przywódców grupy pruszkowskiej. Znany w środowisku przestępczym i wielokrotnie karany. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość.

1992

Zbigniew Sz. ps. SIMON zwrócił się do katowickiego magistratu o zgodę na otwarcie sieci salonów gier ZIELONE BINGO. Kiedy interes nie wypalił, SIMON założył w Katowicach najbardziej wówczas modną knajpę ZIELONE OCZKO.

Początki grupy wołomińskiej, która rozpoczęła działalność przestępczą od przemytu papierosów i spirytusu zza wschodniej granicy
1993

10 lutego, warszawski Żoliborz. Policja zatrzymuje poszukiwanego listami gończymi wydanymi przez trzy prokuratury Nikodema S. ps. NIKOŚ.

1994

1 stycznia. Powołanie Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną - tzw. PZ (podległego początkowo Komendzie Głównej Policji, a od lipca 1996 roku poszczególnym komendom wojewódzkim Policji).

25 stycznia. Z biura Interpolu w Londynie zostaje nadany faks o odnalezieniu dzień wcześniej przez brytyjskich celników na pokładzie statku JURATA 1246 kilogramów kokainy o wartości (wówczas) 470 milionów dolarów. Narkotyki były przemycane w 48 beczkach z lepikiem.

Warszawa. 30 marca, ul. Meksykańska, godz. 12.30. Wybuch półkilogramowej bomby z trotylu podłożonej na dachu MULTI PUBU. W promieniu kilkuset metrów w okolicznych blokach wyleciały szyby z okien. W wyniku wybuchu została ranna jedna przypadkowa osoba. Celem zamachu był najprawdopodobniej PERSHING, który przyjechał do MULTI PUBU już po eksplozji. O zlecenie zamachu policja podejrzewała Wiesława N. ps. WARIAT.

Warszawa, 5 maja, godz. 3.28 w nocy. W restauracji ESCADA przy ul. Waszyngtona na Saskiej Kępie wybucha bomba. Z nieoficjalnych informacji wynikało, iż był to jeden z ulubionych lokali i miejsc spotkań grupy pruszkowskiej. W prasie ukazało się sporo artykułów sugerujących, iż zamach mógł być dziełem grupy wołomińskiej. Wybite w wyniku wybuchu szyby w okolicznych domach wstawiono na koszt gminy.

12 maja, lotnisko w Mediolanie. 27-letni Wiesław K. ps. SCHWARZENEGGER zostaje zatrzymany przez włoską policję. Od lutego był ścigany międzynarodowym listem gończym. Według ustaleń polskiej policji i prokuratury na przełomie lat 80. i 90. SCHWARZENEGGER pracował dla NIKOSIA.

Otwock. 17 sierpnia, godz. 8.30. W knajpie U ZBYCHA zostaje zastrzelony Janusz S. ps. DZIK. Według świadków zdarzenia, sprawców było trzech. Sekcja zwłok wykazała, że śmiertelne strzały dosięgły pleców uciekającego przed zabójcami mężczyzny. Sprawcy używali broni kaliber 9 mm (prawdopodobnie pistoletów CZ). Z miejsca zdarzenia uciekli białym AUDI na warszawskich numerach.

Warszawa, 17 sierpnia przed południem. Szef MSW cofa koncesję agencji ochrony osób i mienia ESKORTA z Wołomina. Firmę (działającą od roku 1990) podejrzewano o współpracę z gangiem wymuszającym haracze na warszawskiej Starówce.

1995

Warszawa. 10 stycznia, blok przy ulicy Ostrobramskiej 78. Eksplozja bomby podłożonej pod mieszkanie Zygmunta R. ps. BOLO. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafia do szpitala. W wyniku wybuchu zostały zniszczone trzy piętra bloku, frontowa ściana klatki schodowej, winda i 8 mieszkań; w tym mieszkanie Zygmunta R.

10 lutego. W lesie chojnowskim między Piasecznem a Górą Kalwarią znaleziono zmasakrowane zwłoki Jerzego K. ps. PERŁA.

Ostrzykowizna, gmina Zakroczym. 25 lutego: porwanie przez członków grupy RYMPAŁKA radiowozu policyjnego po wcześniejszym sterroryzowaniu dwóch funkcjonariuszy.

Sękocin, 4 marca, napad na autokar z wycieczką jadącą do Stambułu dokonany przez dwóch członków grupy RYMPAŁKA. Bandyci postrzelili kierowcę, sterroryzowali pasażerów, zabierając im pieniądze i biżuterię.

Marki pod Warszawą. 13 marca, około godz. 10.30. Willa przy ulicy Sowińskiego. Eksplozja bomby powoduje śmierć Czesława K. ps. CEBER, który był kasjerem DZIADA. Wraz z CEBEREM zginął Jerzy M. Niespełna miesiąc wcześniej na jednym ze stołecznych parkingów obok samochodu CEBERA także eksplodowała bomba ukryta pod ŁADĄ. Wówczas nikt nie odniósł obrażeń.

Wielki Piątek, 14 kwietnia, Rembertów, gołębnik przy ulicy Listonoszy. Henryk N. ps. DZIAD powiadamia policję o odnalezieniu ciał 3 mężczyzn. Zgłoszenie przyjęto około godziny 8 rano. Na miejscu zdarzenia znaleziono 11 łusek kalibru 7,65 mm. Sekcja zwłok wykazała, iż mordu dokonano w czwartek przed północą. Trzech mężczyzn zostało prawdopodobnie ustawionych pod ścianą gołębnika i rozstrzelanych. Do tej pory sprawca bądź sprawcy tej zbrodni pozostają nieznani.

6 lipca - wprowadzenie do Kodeksu Postępowania Karnego instytucji świadka incognito (Dziennik Ustaw z 1995 roku, nr 89, pozycja 444).

1 września, w wypadku samochodowym pod Mławą ginie Zdzisław N.

Wola Karczewska, 20 września, tuż po godzinie 6 rano. Na posesji należącej do Wiesława N. ps. WARIAT policja odkryła i rozbiła największą wytwórnię amfetaminy w Europie. Przy okazji natrafiono tam również na nielegalną rozlewnię alkoholu.

Warszawa-Ursynów, 28 listopada 1995, napad stulecia na konwój ZOZ przy ulicy Zamiany 13. Łupem bandytów padło wówczas 1.201.988 zł. Raniono jednego z ochroniarzy. Napadu dokonali członkowie grupy RYMPAŁKA.

1996

Styczeń. Nieudany zamach bombowy na MASĘ.

Luty. Szczecin. Grupa OCZKI porywa dla okupu biznesmena Andrzeja G. Za jego uwolnienie gang zażądał okupu w wysokości miliona dolarów. Po zapłaceniu 150 tysięcy dolarów mężczyzna odzyskał wolność.

Pruszków, 19 lutego, godzina 10.15. Po wyjściu ze sklepu na rogu ulic Kościelnej i Berenta strzałami z karabinu maszynowego zostaje zabity Wojciech K. pseudonim KIEŁBASA.

Warszawa, 26 czerwca, godz. 15.00. Parking przed hurtownią Macro-Cash. Dochodzi tam do strzelaniny, a powodem zdarzenia jest porwanie mężczyzny przez gangsterów z Pruszkowa. Znajomi porwanego mieli pod hurtownią negocjować warunki jego uwolnienia. Zamiast rozmów, doszło do kłótni i strzelaniny. Poszkodowanymi – według prokuratury byli: MATYŚ, KOTLET oraz BRYNDZIAK – uchodzący w tym czasie za ochroniarzy MASY. Sąd skazał dwóch znajomych porwanego na wieloletnie kary więzienia.

Warszawa, 19 lipca, godziny wieczorne. W klubie DEKADENT kontrolowanym przez Leszka D. ps. WAŃKA odbywa się impreza z okazji jubileuszu 10-lecia „Teleexpressu”. Na bankiecie bawili się razem dziennikarze i gangsterzy.

Katowice. 29 października, późne popołudnie. W restauracji ZIELONE OCZKO antyterroryści zatrzymują Zbigniewa Sz. ps. SIMON.

20 grudnia, godziny popołudniowe. W miejscowości Zakręt koło Warszawy dochodzi do nieudanego zamachu na Wiesława N. ps. WARIAT. Zamachowcy zaczaili się tuż obok jego domu i ostrzelali samochód, którym jechał.

1997

11 stycznia, wczesne popołudnie. Na parkingu na Pradze-Północ w bagażniku AUDI znaleziono zwłoki 48-letniego Apoloniusza D. ps. POLDEK. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok ustalono, że mężczyznę zastrzelono tydzień wcześniej. Apoloniusz D. uchodził za ochroniarza Wiesława N. ps. WARIAT.

Szczecin, 22 stycznia, godziny wieczorne. Obok strzeżonego parkingu przy ulicy Malczewskiego 28 zostaje zastrzelony Wiktor F. - oficjalnie biznesmen, nieoficjalnie rezydent mafii białoruskiej w Polsce. Według ustaleń policji zabójca strzelił Wiktorowi F. dwukrotnie w plecy. Następnie posłał w stronę ofiary jeszcze cztery pociski. Prokuratura oskarżyła o zabójstwo członków grupy Janusza T. ps. KRAKOWIAK. O zlecenie zabójstwa podejrzewany jest Marek M. ps. OCZKO.

1 lutego. W Ząbkach pod Warszawą dochodzi do zamachu na kantor należący do Henryka N. ps. DZIAD. Napastnicy użyli granatów. Tydzień później na dachu budynku, gdzie znajduje się kantor podłożono 5-kilogramową bombę, którą rozbroiła policja.

Noc z 22 na 23 lutego. Szczecin i okolice. Blisko 500 policjantów zatrzymuje członków grupy OCZKI.

25 czerwca - wejście ustawy o świadku koronnym (Dziennik Ustaw nr 114, pozycja 738 ze zmianami). Pierwotnie ustawa obowiązywała do 1 września 2001 roku; później przedłużono jej ważność do 1 września 2006 roku.

2 lipca. W katowickim sądzie rozpoczyna się proces SIMONA.

Poznań, 21 lipca, około godziny 19. Skrzyżowanie ulic Poznańskiej i Strzałkowskiego. Do Andrieja I. ps. MALOWANY i jego ochroniarza Roberta S. nieznani sprawcy oddają śmiertelne strzały.

Warszawa, 30 listopada. W swoim mieszkaniu na Mokotowie zostaje postrzelony Leszek D. ps. WAŃKA. Za zamachem stała najprawdopodobniej grupa mokotowska.

9 grudnia wieczorem. Warszawska policja zatrzymuje Pawła N. pseudonim MRÓWA – syna Henryka N. pseudonim DZIAD. Zatrzymanie MRÓWY miało związek z podejrzeniem o udział w zabójstwie mężczyzny w dyskotece ACAPULCO w Wesołej 29 listopada 1997 roku. Podczas wspomnianego zdarzenia dwóch innych poszkodowanych zostało rannych.

Warszawa, 11 grudnia. Przed swoim domem na Pradze-Południe zostaje zastrzelony Janusz K. ps. MALARZ – przyjaciel Ludwika A. ps. LUTEK. Zabójcy - według policyjnych ustaleń - odjechali z miejsca zdarzenia samochodem na poznańskich numerach rejestracyjnych.

12 grudnia, Wolica koło Janek pod Warszawą. W samochodzie stojącym na leśnym parkingu policja znalazła ciało zastrzelonego Adama S. związanego z grupą mokotowską, narzeczonego Haliny G. ps. INKA.


1998

Warszawa, 26 stycznia. Przejście podziemne koło hotelu MARIOTT. Kule trafiają w głowę Andrzeja G. ps. JUNIOR.

6 lutego, tuż po godzinie 21. Parking obok delikatesów przy ulicy Płowieckiej w Warszawie. Brata DZIADA – Wiesława N. pseudonim WARIAT – trafia kula z broni maszynowej.

Gdynia. 24 kwietnia, godziny okołopołudniowe. W agencji towarzyskiej LAS VEGAS zostaje zastrzelony Nikodem S. ps. NIKOŚ – ojciec chrzestny polskiej mafii samochodowej. Prowadzone śledztwo nie przyniosło rezultatów. Do tej pory zabójca NIKOSIA nie został schwytany. Podczas zamachu na NIKOSIA został ranny jego znajomy - Wojciech K.

Warszawa. 25 czerwca, ok. godziny 22. Na parkingu niedaleko swojego domu zostaje zastrzelony generał Marek Papała – Komendant Główny Policji.

Areszt Śledczy w Katowicach, 29 października, tuż po północy. Zbigniew Sz. ps. SIMON opuszcza areszt. Czekał na niego tłum dziennikarzy.

Warszawa, 14 grudnia, ok. godziny 20.30. Na parkingu przed hipermarketem przy ulicy Jubilerskiej wybucha bomba. Ładunek eksplodował podczas uruchamiania auta. Ranny został Piotr L. - kierowca Jacka K. ps. KLEPAK.
1999

Katowice, 4 marca, godziny wieczorne. Przed restauracją ZIELONE OCZKO zostaje postrzelony Zbigniew Sz. ps. SIMON. Cztery dni później umiera w szpitalu. Śledztwo w sprawie zabójstwa SIMONA zostało umorzone. Zebrane dowody okazały się niewystarczające do postawienia komukolwiek konkretnych zarzutów.

Warszawa-Wola. 31 marca, ok. godz. 12.50. W restauracji GAMA zostają zastrzeleni: Ludwik A. pseudonim LUTEK, Marian K. ps. KLEPAK vel MANIEK, Mariusz Ł. ps. OSKAR, Piotr S. (KURCZAK) oraz Olgierd W. (ŁYSY). Jest to do dziś najkrwawszy zamach w trwającej od kilku lat wojnie gangów na terenie Warszawy.

Szczecin, 13 maja. W miejscowym Sądzie Okręgowym rozpoczyna się proces grupy OCZKI.

Pruszków. 8 czerwca, godz. 10.15. Do idącego ulicą Wojska Polskiego Janusza P. ps. PARASOL nieznany sprawca oddaje trzy strzały: dwa w plecy i jeden w rękę. Rany nie były groźne dla życia mężczyzny. Sprawca do tej pory pozostaje nieznany.

Częstochowa, piątek 3 września ok. godziny 23. Do kawiarni PANORAMA wchodzi zamaskowany mężczyzna i z pistoletu marki TT oddaje strzały do 36-letniego Krzysztofa S. ps. KRASZAN. Mężczyzna zginął na miejscu; dostał dwie kule. Zabójca wystrzelił prawdopodobnie cały magazynek. Spod dyskoteki odjechał samochodem na warszawskich numerach rejestracyjnych. Krzysztof S. był właścicielem agencji ochrony SIERIOŻA zajmującej się oficjalnie windykacją długów. Był jednym z oskarżonych w sprawie ESKI - legalnej firmy pośredniczącej w sprzedaży ratalnej, która wyłudziła z jednego z łódzkich banków blisko 6 milionów złotych.

Düsseldorff w Niemczech, wrzesień. Zatrzymanie poszukiwanego międzynarodowym listem gończym Sylwestra Z. vel O. ps. SYLWEK - uznawanego za prawą rękę OCZKI.

Zakopane. 5 grudnia, godzina 15.40. Parking obok karczmy SZYMOSZKOWA. Andrzeja K. ps. PERSHING dosięgły trzy kule. Po przyjeździe karetki pogotowia, podczas reanimacji PERSHING umiera. Tuż przed zamachem na jego życie dysponent karetki pogotowia otrzymał wezwanie do innej części miasta. Okazało się, że zgłoszenie wypadku drogowego było fikcyjne. Niedaleko miejsca zabójstwa PERSHINGA odnaleziono porzucony i podpalony samochód, którym najprawdopodobniej uciekali sprawcy zabójstwa. Kamery monitorujące jedną z zakopiańskich stacji benzynowych zarejestrowały prawdopodobnie numery rejestracyjne drugiego samochodu.

8 grudnia. W Korbielowie na Śląsku zostaje zatrzymany Jarosław S. pseudonim MASA i zostaje przewieziony do Aresztu Śledczego w Wadowicach.

Warszawa-Bielany, 16 grudnia, ul. Rękopis na Wólce Węglowej. Nieznani sprawcy najpierw zastrzelili Wojciecha K. ps. ORZECH, a później podpalili jego zwłoki w należącym do ofiary samochodzie (sportowe MITSUBISHI). Według policyjnych ustaleń ORZECH był związany z Piotrem W. ps. ŁAŃCUCH - uważanego za jednego z bossów żoliborskiego półświatka. Egzekucja mogła mieć związek z walkami o wpływy między Piotrem W. a Stefanem K. ps. STEFAN vel KSIĄDZ.r

www.bloodcraft.pun.pl www.managerleaguegold.pun.pl www.elpassoprzeciwdopalaczom.pun.pl www.zajava.pun.pl www.polski-rp.pun.pl